Sausage and Dijon polenta: $1.65/serving

I do not, have never, and will never understand people who buy those tubes of pre-made polenta. It’s cornmeal—the same stuff you can get at the bulk bin for like 25 cents a pound. You want it sliceable? Cool it in a loaf pan lined with plastic wrap and invert it. You want it soft and creamy? Eat it right away. It’s versatile, filling, and can be as gourmet or lowbrow as you want to make it. This particular version happens to be an extremely flavorful last-minute way to use up some on-sale ($1.99/lb. kielbasa at Grocery Outlet!) or about-to-expire sausage—just add a cup of cornmeal, some stock, and some extras you probably already have kicking around your fridge, and you’ve got a meal.

Recipe adapted from Food52. As below it makes 2 generous servings.

• 12 oz.-1 lb. sausage, either sliced or crumbled, depending on the type of sausage: $1.99
• Large handful chopped spinach or other greens: 20 cents
• 1 cup coarse yellow cornmeal (polenta): 20 cents
• 1 onion, chopped: 10 cents
• 3 garlic cloves, minced: 3 cents
• 3 cups chicken stock or broth: 21 cents
• 1 tsp lemon zest: 10 cents
• 1 T butter, cut up: 6 cents
• 1/2 cup cream: 30 cents
• 1/4 cup white wine (I used more chicken stock because I didn’t have any): 4 cents
• 1 tsp Dijon mustard, or more to taste: 5 cents
• Salt and pepper: 2 cents
TOTAL: $3.30/2 = $1.65/servingCook the sausage in a large, heavy saucepan over medium heat. When cooked through and enough fat has rendered, add the onions and cook until translucent, 5-6 minutes.

Add the chicken stock and bring to a boil. Slowly stir in the cornmeal, reduce the heat to medium-low, and cook, stirring often, until polenta is soft and thick and pulling away from the sides of the pan, about 20 minutes.
Meanwhile, combine the cream, wine, garlic, lemon zest, and Dijon to taste in a small saucepan and heat over medium-low until simmering.

When polenta is finished, add the spinach or greens and stir in the Dijon cream sauce.

Stir well until evenly distributed and greens are wilted. Stir in butter, add salt and pepper to taste.

2 responses to “Sausage and Dijon polenta: $1.65/serving

  1. Wow – probably more fat and salt than we should indulge in around this house, but it does sound good!

  2. I totally agree with you on the pre-made polenta vs. cornmeal. I grew up eating polenta a lot because it is a cheap grain often used in the southern Italian cooking my father grew up on. He would always use the dried stuff; it hardly took any effort to cook!
    I have never had polenta with a white sauce, though, and it sounds delicious. Next time I have some sausage I’ll give it a try!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s