Though these aren’t the best-ever potstickers, which by definition must involve pork*, they just might be the best vegetarian/vegan potstickers. Two kinds of flavorful mushrooms (or more, depending on your budget) sautéed with green onions, cilantro, soy sauce, sherry, sugar, and oyster sauce (or vegan oyster sauce), and that’s it. They’re easy enough for a weeknight meal if you’re used to making potstickers by hand, or a great appetizer choice for a mixed-crowd dinner party or potluck. You’ll never go back to the processed, frozen-in-a-bag kind again.
Tags
almost meatless bacon beans beef beer bread breakfast cabbage carrots chard cheese chicken Chinese cilantro coffee corn curry dessert eggs farro French fruit garlic Indian Italian Japanese kale Korean lentils lettuce liver Mediterranean Mexican Midwestern mint muffins mushrooms noodles oat groats olives onions pesto pine nuts pizza pork potatoes quick ravioli rice risotto rutabaga salad sandwich sausage slow-cooker sorbet soufflé soup Southern spinach squash stew Thai tofu tomatoes tortillas turkey under $1 under $2 under $3 vegan vegetarian Vietnamese walnuts whole grainsCategories
Pantry calculations
• All-purpose flour: $8.05/400 oz. = 2 cents/oz., 10 cents/cup
• Apples: 78 cents/lb. (about 40 cents per apple)
• Arborio rice: $1.85/lb.
• Bacon: $2.75/lb. = 17 cents/oz.
• Beans (black): 99 cents/lb.
• Beans (navy): $1.08/lb.
• Butter (unsalted): $2 for 4 sticks: 6 cents/T
• Buttermilk: $1.49/quart = 37 cents/cup
• Canola oil: $8.99/160 oz. = 6 cents/oz. or 3 cents/T
• Carrots: 50 cents/lb., 15 carrots/lb. = 3 cents/carrot
• Celery: 99 cents/10 stalks: 9 cents/stalk
• Chicken (and beef) broth base: $6.89/16 oz. = 43 cents/oz., 21.5 cents/T, 7 cents/tsp (1 tsp = 8 oz.)
• Chickpeas: $1.49/lb. = 9 cents/oz.
• Farro: $1.69/lb. = 11 cents/oz.
• Garlic: 25 cents/head, 12 cloves: 2 cents/clove
• Half & half: $2.39/quart = 60 cents/cup
• Lemongrass: 53 cents/6 stalks: 9 cents/stalk
• Milk: $1.99/gallon = 16 cents/cup
• Oats: 25 cents/lb., 1 oz./half cup = 2 cents per 1/2 cup
• Olive oil: $22.79/203 oz. = 11 cents/oz. or 5.5 cents/T
• Onions: 49 cents/lb. (about 25 cents per large onion)
• Parmesan: $2.50/8 oz., 31 cents/oz.
• Pine nuts: $15.32/lb., about $1.30 for 2 T
• Porcini (dried): $4.03/oz.
• Quinoa: $4.29/lb.
• Shallots: 99 cents/lb. (about 87 cents for 1 very large shallot)
• Shiitake (dried): 51 cents/oz.
• Salt (kosher): $1.25/48 oz. = 3 cents/oz.
• Sugar (granulated): 52 cents/lb., 23 cents/cup