You may have noticed there are only three desserts on this entire site, and two of them are crème brûlées. There’s no particular reason for this other than the fact I don’t really like making dessert, and not only can crème brûlée be made in advance, it offers the most bang for the dessert-making buck. Smooth, cold, creamy custard topped with a shatteringly crisp crust: What’s not to like? I made these coffee ones for a dinner we were having with my father-in-law, to complement the beef-heavy main dish. If you’re sensitive to sugar, you might want to reduce the amount to 1/3 cup or so. Otherwise, everything about this—from the amount of coffee flavor to the custard texture—is spot-on.
Tags
almost meatless bacon beans beef beer bread breakfast cabbage carrots chard cheese chicken Chinese cilantro coffee corn curry dessert eggs farro French fruit garlic Indian Italian Japanese kale Korean lentils lettuce liver Mediterranean Mexican Midwestern mint muffins mushrooms noodles oat groats olives onions pesto pine nuts pizza pork potatoes quick ravioli rice risotto rutabaga salad sandwich sausage slow-cooker sorbet soufflé soup Southern spinach squash stew Thai tofu tomatoes tortillas turkey under $1 under $2 under $3 vegan vegetarian Vietnamese walnuts whole grainsCategories
Pantry calculations
• All-purpose flour: $8.05/400 oz. = 2 cents/oz., 10 cents/cup
• Apples: 78 cents/lb. (about 40 cents per apple)
• Arborio rice: $1.85/lb.
• Bacon: $2.75/lb. = 17 cents/oz.
• Beans (black): 99 cents/lb.
• Beans (navy): $1.08/lb.
• Butter (unsalted): $2 for 4 sticks: 6 cents/T
• Buttermilk: $1.49/quart = 37 cents/cup
• Canola oil: $8.99/160 oz. = 6 cents/oz. or 3 cents/T
• Carrots: 50 cents/lb., 15 carrots/lb. = 3 cents/carrot
• Celery: 99 cents/10 stalks: 9 cents/stalk
• Chicken (and beef) broth base: $6.89/16 oz. = 43 cents/oz., 21.5 cents/T, 7 cents/tsp (1 tsp = 8 oz.)
• Chickpeas: $1.49/lb. = 9 cents/oz.
• Farro: $1.69/lb. = 11 cents/oz.
• Garlic: 25 cents/head, 12 cloves: 2 cents/clove
• Half & half: $2.39/quart = 60 cents/cup
• Lemongrass: 53 cents/6 stalks: 9 cents/stalk
• Milk: $1.99/gallon = 16 cents/cup
• Oats: 25 cents/lb., 1 oz./half cup = 2 cents per 1/2 cup
• Olive oil: $22.79/203 oz. = 11 cents/oz. or 5.5 cents/T
• Onions: 49 cents/lb. (about 25 cents per large onion)
• Parmesan: $2.50/8 oz., 31 cents/oz.
• Pine nuts: $15.32/lb., about $1.30 for 2 T
• Porcini (dried): $4.03/oz.
• Quinoa: $4.29/lb.
• Shallots: 99 cents/lb. (about 87 cents for 1 very large shallot)
• Shiitake (dried): 51 cents/oz.
• Salt (kosher): $1.25/48 oz. = 3 cents/oz.
• Sugar (granulated): 52 cents/lb., 23 cents/cup