As a frozen bag of chipotle chiles in adobo (just empty out the can into a Ziploc) is to Mexican cooking, a frozen bag of tamarind paste is to Thai cooking: indispensable. It’s extremely versatile (you can use tamarind in place of lime juice) and you can always be sure you have some on hand. Tamarind paste can be found in brick form in pretty much any Asian market, and frozen, it lasts pretty much forever. I’ve probably had the same block in my freezer for almost two years, and I’m just now getting to the last little chunk. It’s great for any kind of curry or pad Thai, desserts, and thrown-together weeknight dishes like this one that could benefit from a little sweet tanginess.
Tags
almost meatless bacon beans beef beer bread breakfast cabbage carrots chard cheese chicken Chinese cilantro coffee corn curry dessert eggs farro French fruit garlic Indian Italian Japanese kale Korean lentils lettuce liver Mediterranean Mexican Midwestern mint muffins mushrooms noodles oat groats olives onions pesto pine nuts pizza pork potatoes quick ravioli rice risotto rutabaga salad sandwich sausage slow-cooker sorbet soufflé soup Southern spinach squash stew Thai tofu tomatoes tortillas turkey under $1 under $2 under $3 vegan vegetarian Vietnamese walnuts whole grainsCategories
Pantry calculations
• All-purpose flour: $8.05/400 oz. = 2 cents/oz., 10 cents/cup
• Apples: 78 cents/lb. (about 40 cents per apple)
• Arborio rice: $1.85/lb.
• Bacon: $2.75/lb. = 17 cents/oz.
• Beans (black): 99 cents/lb.
• Beans (navy): $1.08/lb.
• Butter (unsalted): $2 for 4 sticks: 6 cents/T
• Buttermilk: $1.49/quart = 37 cents/cup
• Canola oil: $8.99/160 oz. = 6 cents/oz. or 3 cents/T
• Carrots: 50 cents/lb., 15 carrots/lb. = 3 cents/carrot
• Celery: 99 cents/10 stalks: 9 cents/stalk
• Chicken (and beef) broth base: $6.89/16 oz. = 43 cents/oz., 21.5 cents/T, 7 cents/tsp (1 tsp = 8 oz.)
• Chickpeas: $1.49/lb. = 9 cents/oz.
• Farro: $1.69/lb. = 11 cents/oz.
• Garlic: 25 cents/head, 12 cloves: 2 cents/clove
• Half & half: $2.39/quart = 60 cents/cup
• Lemongrass: 53 cents/6 stalks: 9 cents/stalk
• Milk: $1.99/gallon = 16 cents/cup
• Oats: 25 cents/lb., 1 oz./half cup = 2 cents per 1/2 cup
• Olive oil: $22.79/203 oz. = 11 cents/oz. or 5.5 cents/T
• Onions: 49 cents/lb. (about 25 cents per large onion)
• Parmesan: $2.50/8 oz., 31 cents/oz.
• Pine nuts: $15.32/lb., about $1.30 for 2 T
• Porcini (dried): $4.03/oz.
• Quinoa: $4.29/lb.
• Shallots: 99 cents/lb. (about 87 cents for 1 very large shallot)
• Shiitake (dried): 51 cents/oz.
• Salt (kosher): $1.25/48 oz. = 3 cents/oz.
• Sugar (granulated): 52 cents/lb., 23 cents/cup