No chocolate? No problem! I discovered these super-simple yet undeniably delicious brownies when I was pregnant, and they continue to be a trusty go-to for desserts, parties, and the like not only because they’re CHEAP (no baking chocolate—or even chocolate chips—required) and based entirely on pantry ingredients, but because they’re objectively some of my favorite brownies. Chewy and fudgy, not cakey and dry, with so much chocolate flavor you’ll swear you taste an expensive chocolate bar in there somewhere. (It’s just cocoa powder!)
Tags
almost meatless bacon beans beef beer bread breakfast cabbage carrots chard cheese chicken Chinese cilantro coffee corn curry dessert eggs farro French fruit garlic Indian Italian Japanese kale Korean lentils lettuce liver Mediterranean Mexican Midwestern mint muffins mushrooms noodles oat groats olives onions pesto pine nuts pizza pork potatoes quick ravioli rice risotto rutabaga salad sandwich sausage slow-cooker sorbet soufflé soup Southern spinach squash stew Thai tofu tomatoes tortillas turkey under $1 under $2 under $3 vegan vegetarian Vietnamese walnuts whole grainsCategories
Pantry calculations
• All-purpose flour: $8.05/400 oz. = 2 cents/oz., 10 cents/cup
• Apples: 78 cents/lb. (about 40 cents per apple)
• Arborio rice: $1.85/lb.
• Bacon: $2.75/lb. = 17 cents/oz.
• Beans (black): 99 cents/lb.
• Beans (navy): $1.08/lb.
• Butter (unsalted): $2 for 4 sticks: 6 cents/T
• Buttermilk: $1.49/quart = 37 cents/cup
• Canola oil: $8.99/160 oz. = 6 cents/oz. or 3 cents/T
• Carrots: 50 cents/lb., 15 carrots/lb. = 3 cents/carrot
• Celery: 99 cents/10 stalks: 9 cents/stalk
• Chicken (and beef) broth base: $6.89/16 oz. = 43 cents/oz., 21.5 cents/T, 7 cents/tsp (1 tsp = 8 oz.)
• Chickpeas: $1.49/lb. = 9 cents/oz.
• Farro: $1.69/lb. = 11 cents/oz.
• Garlic: 25 cents/head, 12 cloves: 2 cents/clove
• Half & half: $2.39/quart = 60 cents/cup
• Lemongrass: 53 cents/6 stalks: 9 cents/stalk
• Milk: $1.99/gallon = 16 cents/cup
• Oats: 25 cents/lb., 1 oz./half cup = 2 cents per 1/2 cup
• Olive oil: $22.79/203 oz. = 11 cents/oz. or 5.5 cents/T
• Onions: 49 cents/lb. (about 25 cents per large onion)
• Parmesan: $2.50/8 oz., 31 cents/oz.
• Pine nuts: $15.32/lb., about $1.30 for 2 T
• Porcini (dried): $4.03/oz.
• Quinoa: $4.29/lb.
• Shallots: 99 cents/lb. (about 87 cents for 1 very large shallot)
• Shiitake (dried): 51 cents/oz.
• Salt (kosher): $1.25/48 oz. = 3 cents/oz.
• Sugar (granulated): 52 cents/lb., 23 cents/cup