Despite the fact we in Portland are more or less forced to make the absolute most of our three months of sunshine, I don’t do a whole lot of grilling. Mostly because there’s not much to grill other than large amounts of (expensive and not-too-good-for-you) meat, and also because if I am going to grill a large amount of expensive and not-too-good-for-you meat, I’d rather do it on the smoker and really make the whole enterprise worthwhile. Dragging out the grill for just a quick 20-30 minutes just seems so inefficient. But if I’m going to do it, this is one of the things I like to make. It’s on skewers so you can choose as many or as few bite-sized chicken pieces as you want, and the yakitori glaze really complements the grill-smoke flavor. Serve it as a full meal with rice and salad, or bring some skewers to a group barbecue.
Tags
almost meatless bacon beans beef beer bread breakfast cabbage carrots chard cheese chicken Chinese cilantro coffee corn curry dessert eggs farro French fruit garlic Indian Italian Japanese kale Korean lentils lettuce liver Mediterranean Mexican Midwestern mint muffins mushrooms noodles oat groats olives onions pesto pine nuts pizza pork potatoes quick ravioli rice risotto rutabaga salad sandwich sausage slow-cooker sorbet soufflé soup Southern spinach squash stew Thai tofu tomatoes tortillas turkey under $1 under $2 under $3 vegan vegetarian Vietnamese walnuts whole grainsCategories
Pantry calculations
• All-purpose flour: $8.05/400 oz. = 2 cents/oz., 10 cents/cup
• Apples: 78 cents/lb. (about 40 cents per apple)
• Arborio rice: $1.85/lb.
• Bacon: $2.75/lb. = 17 cents/oz.
• Beans (black): 99 cents/lb.
• Beans (navy): $1.08/lb.
• Butter (unsalted): $2 for 4 sticks: 6 cents/T
• Buttermilk: $1.49/quart = 37 cents/cup
• Canola oil: $8.99/160 oz. = 6 cents/oz. or 3 cents/T
• Carrots: 50 cents/lb., 15 carrots/lb. = 3 cents/carrot
• Celery: 99 cents/10 stalks: 9 cents/stalk
• Chicken (and beef) broth base: $6.89/16 oz. = 43 cents/oz., 21.5 cents/T, 7 cents/tsp (1 tsp = 8 oz.)
• Chickpeas: $1.49/lb. = 9 cents/oz.
• Farro: $1.69/lb. = 11 cents/oz.
• Garlic: 25 cents/head, 12 cloves: 2 cents/clove
• Half & half: $2.39/quart = 60 cents/cup
• Lemongrass: 53 cents/6 stalks: 9 cents/stalk
• Milk: $1.99/gallon = 16 cents/cup
• Oats: 25 cents/lb., 1 oz./half cup = 2 cents per 1/2 cup
• Olive oil: $22.79/203 oz. = 11 cents/oz. or 5.5 cents/T
• Onions: 49 cents/lb. (about 25 cents per large onion)
• Parmesan: $2.50/8 oz., 31 cents/oz.
• Pine nuts: $15.32/lb., about $1.30 for 2 T
• Porcini (dried): $4.03/oz.
• Quinoa: $4.29/lb.
• Shallots: 99 cents/lb. (about 87 cents for 1 very large shallot)
• Shiitake (dried): 51 cents/oz.
• Salt (kosher): $1.25/48 oz. = 3 cents/oz.
• Sugar (granulated): 52 cents/lb., 23 cents/cup